Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a kluby > Mužský pěvecký sbor MALINA

Mužský pěvecký sbor MALINA

 tisk_P1050413.jpg

MALINA si v roce 2018 připomněla 30. výročí založení

             Přestože vím, že  většině dříve narozených  spoluobčanů nemusím Malinu a jejich členy představovat, rozhodl jsem se o našem mužském sboru a její krátké historii něco napsat, vzhledem k tomu, že ti mladší ale i ti  nově se zde usadivší občané o nás toho zase tolik nevědí (a třeba by chtěli  o nás nějaké informace získat), rád jim poskytnu v retrospektivě ty nejzákladnější údaje i aktivity, jenž jsme během těch  TŘICETI  plodných let vyprodukovali a zažili. 

            Vznik MPS Malina se datuje k roku 1988, když v pořadu nazvaném Okolo Strážnice  poprvé vystoupil MPS z Kozojídek na slávou ověnčených Strážnických slavnostech. Zdařilé vystoupení podnítilo chlapy k dalšímu zpívání. Vrcholem prvního období činnosti MPS byla pak účast při nahrávání gramodesky Návštěva ve státním podniku Železárny Veselí nad Moravou, kde sbor spoluúčinkoval kupř. s HCM Martina Hrbáče a dalšími aktéry. Po krátké odmlce byla činnost Maliny obnovena v roce 1998. Od tohoto roku se sbor pravidelně schází každé úterý. S intenzitou zkoušek i jednotlivých vystoupení neustále roste i umělecká úroveň MPS. Malina každoročně účinkuje na Strážnickém vinobraní, často na Strážnických slavnostech, Ozvěnách Horňácka, zúčastňuje se přehlídek i příležitostného zpívání mužských sborů a sama je i organizuje. Pořádá vánoční vystoupení a koledování, bez sboru se neobejde žádná kulturní a společenská událost v Kozojídkách a sousedních vsích.

            Maliňáci z Kozojídek zpívali rovněž přátelům v Olomouci, Blansku, Brně, Bzenci, Praze a celém širokém okolí Slovácka, ba až na mezinárodním folkloristickém festivalu v holandském Odoornu, ale též i prezidentu Miloši Zemanovi, ministryni Karle Šlechtové, premiéru Bohuslavu Sobotkovi, či hejtmanu Michalu Haškovi, Stanislavu Juránkovi, s Malinou si prozpěvoval i zlínský hejtman Jiří Čunek, když se přijel podívat na dům, v němž bydlela jeho babička. Malina rovněž prozpěvovala i hodnotícím komisím, které do naší vesnice, v rámci hodnocení soutěže „Vesnice roku 2016“, zavítaly.  Kozojídky v této soutěži  získaly titul Vesnice Jihomoravského kraje, a pak následně i bronzovou medaili v celorepublikovém klaní.

            Sbor se také podílel na natáčení televizního dokumentu nesoucí název Zvony, jež uváděla ČT v pořadu Náš venkov, Malina vystupovala i v televizi NOE, kupř. v pořadu U nás. V současnosti nás můžete občas slyšet i ve vysílání Českého rozhlasu  Brno a to ve folklorním pořadu „Na moravskou notu“.

            Přestože sbor při zpívání inklinuje k autentičnosti a dodržuje folklorní tradice, má jako dobrý sbor i své umělecké vedoucí. V počátcích sbor vedl a řídil Josef Pavlica, nyní již dvacet let je sbormistrem Antonín Benedík, jemuž patří poděkování za trpělivost a obětavost. Malina má také pokladníka, manažera, mluvčího, sklepmistra, ba dokonce i  prezidenta. Podle toho jak zpěvákům chutná víno, by se měl sbor spíše jmenovat Réva, Hrozen nebo Burčák, nikoliv Malina. To by ale naše něžné polovičky nepřipustily, proto si poetický název  i nadále ponecháme, abychom nejen uspokojili je, ale též proto, že ženský sbor z Kozojídek si říká Jahoda a  více jak polovičku těchto zpěvaček tvoří dcery či snachy Maliňáků, které zase naopak vyprodukovaly naše vnučky, jež zpívají, hrají a tvoří pod značkou  Rózinky z Kozojídek  jak folklorní tak folková vystoupení. I s místním sdružením Babinec dobře spolupracujeme, obzvláště, když nám dají ochutnat patenty či báleše, ať v Praze, ve Veselí nebo ve Strážnici.

            Repertoár Maliny vytváří písně ze samotných Kozojídek, ale i Hroznolhotska, Strážnicka, Veselska, Horňácka, Podluží i myjavských Kopanic. Sbor se svým zpěvem snaží oslovit všechny věkové kategorie, jak  ženy tak muže, zamilované i tápající bytosti. Kupř. písně na jejich CD, jež nese název Tá kozojdská cesta, pějí o lásce, o vojně a verbování, o zbojničení, o práci, též o nešťastné lásce a manželství, prostě o všem, co do svých písní kdysi zakleli naši neznámí předkové.

            Za  dobu své třicetileté existence Malina spolupracovala  při svých vystoupeních s CM  Petra Galečky  i Jožky Staši a  za doprovodu HCM Petra Mičky nazpívala  CD Tá  kozojdská cesta. V současné době sbor občas doprovází i v Kozojídkách vzniknuvší CM Capella.

         Dík patří i ing. Josefu Černému, jehož přičiněním byla pořízena kniha fotografií nazvaná MPS Malina 30 let (1988 – 2018), která v obrazech zachycuje činnost Maliny od jejího vzniku až do dnešní doby. Je opravdu krásná a zajímavá.

                       Poděkování náleží zejména  našim polovičkám, neboť bez jejich láskyplné pomoci a vstřícnosti bychom nebyli schopni naše vystoupení -vybaveni čistým a bělostným krojem - zvládat tak, jak je doposud vždy  dobře naladěni a čistě krojově vybaveni  produkujeme. 

IMG_2494.JPG